The Corinthians Association

 

The Corporation (a Delaware non-stock corporation) is a Membership Association of amateur yachtsmen known as The Corinthians.

Officers 

Term Expiring 31 December, 2020

Master:

Richard W. Tull

Master's Mate:

William W. Burnham

Paymaster:

Eric H. Nietsch

Secretary:

Mary M. West

Board of Directors

The Board of Directors includes the Officers and Elected Board Members:


Term Expiring 31 December 2021

Emma Jimmyer

Heidi E. Steinmetz

Term Expiring 31 December 2020

David R. Wollin

Afterguard and Board of Directors Members

The Afterguard includes the Officers, Fleet Captains and elected Afterguard Members:

The Officers and Fleet Captains are members of The Afterguard as long as they hold their respective offices. The term of office for elected members of The Afterguard is two years.

 

Fleet Captains

Chesapeake Bay:

Hank Theuns

Long Island Sound:

Gordon Britt Whelpley

Mystic:

Christopher J. Sinnett

 New England:

Peter F. Vieira

 

Elected Afterguard Members


Term Expiring 31 December, 2021

Catherine E. Stavely

Ralph E. Watson

Term Expiring 31 December, 2020

Richard C. Marsh


 Committees of the Afterguard

Finance: Eric Nietsch, Chair and Paymaster; Hank J. Recla, Storekeeper; Fleet Paymasters:  Lyn Rockhill (CB), Leslie Wollin (LIS), Blasdel Reardon (N), Heidi Steinmetz (M); Richard Marsh
Communications: John Butler, Chair, Richard Marsh, Webmaster, David Shinkfield, Mainsheet Editor, Robert King, Jibsheet Editor, Mary M. West, Yearbook Editor, Historians: Paula A. Lysak, W. John Pasley, William P. Thomas, and Roy Vollmer
Membership: Gary Silberberg, Chair, Michael Zoll (Chesapeake Bay), Daniel P. Benfield (Mystic), vacant (New England), Gary Silberberg (Long Island Sound)
Council of Past Masters: Lawrence M. Mead, III, Patricia A. Jayson, John A. Kiszkiel II, Thomas M. Lane, Alice Neily Mutch, W. (Leigh) Burleigh Seaver, William Post Thomas, and Richard M. Woods

Nominating:

Lawrence M. Mead, III, Chair, by custom, the last past Master; Charles Dixon, George Hallenbeck, and Anne Kolker
Activities:                  Richard Marsh, Chair, Sharon Bell (port officer liaison), Ginny Hilton (annual meeting chair), David Hornbach (LSC liaison), TBA (annual awards dinner) and Tom Stoner (annual race/cruise chair)
Trophy:  James Gibbs, Chair, Heather LaMarque, Lawrence M. Mead III, Cynthia Pyron, W. (Leigh) Burleigh Seaver
Race: Eric H. Nietsch, Chair, Samuel B. Fuller (single and double handed race chair), Tony Weiner PRO for single and double handed race), Christopher J. Sinnett (Ancient Mariners Race, Frostbite Regatta, and Fleet Challenge Regatta chair)